رشته های آموزشی

رشته آموزشی - پژوهشی مرمت آثار تاریخی:

آشنایی با رشته مرمت آثار تاریخی
مرمت در واقع یک گرایش تخصصی و بین رشته ای، مابین مطالعات تاریخ هنر و باستان شناسی، علوم پایه و مواد، فلسفه هنر و مهارت های فنی مرمت است که با به کارگیری این گرایش های متفاوت زیر چتر مرمت آثار تاریخی و فرهنگی به حفظ و نگهداری میراث فرهنگی کشور و انتقال آنها به نسل های آینده می پردازد .
فارغ التحصيلان اين رشته در واقع متخصصین و کارشناسان فنی امر مرمت خواهند بود. اين افراد تاريخ هنر و باستان شناسی را بايد خوب بشناسند و قادر باشند آثار تاريخي را تجزیه و تحليل ساختاری نموده، مفاهيم و ارزش هاي آن را استخراج کنند و با دانش مربوط به چگونگی ساخت آثار و فرآیند های تخریب آن ها، نقش خود را به عنوان پزشکان میراث فرهنگی ایفا نمایند و با ارائه و انجام راهکارهای متناسب درمانی اقدام به بهبود وضعیت و در نهایت حفظ آثار تاریخی و فرهنگی کنند .
رشته مرمت آثار (اشیا) تاریخی و فرهنگی در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در کشور به پرورش دانشجویان و متخصصین حفاظت از میراث فرهنگی می پردازد .
در دوره کارشناسي مرمت آثار تاکيد بیشتر بر پرورش متخصصان فنی است که جنبه هاي اجرايي و عملی در آن بيشتر لحاظ مي شود و در مقاطع بالاتر- کارشناسي ارشد و دکتراي تخصصی- اين رشته به جنبه هاي تحقيقاتي و علمی توجه بیشتری می شود .
منظور از آثار در این حوزه کلیه آثار منقول شامل: آثار فلزی، چوبی، سفالی، سنگی، پارچه، کاغذ و نسخ، نقاشی، کاشی، شیشه، عاج و استخوان، و آثار غیر منقول شامل: مصالح تزئینات معماری و... مجسمه ها و نقش برجسته ها و صخره نگاری ها است به علاوه این رشته در جدیدترین گرایش های خود به مرمت آثار هنری دوران معاصر نیز می پردازد. از جمله دروس تخصصي اين رشته مي‌توان به فن شناسي های آثار، آسيب شناسی های آثار و کارگاه های تخصصی مرمت آثار و آزمایشگاه مرمت، فیزیک، شیمی، تاریخ هنر، هنر و تمدن اسلامی، موزه داری، شناخت مواد و مصالح ساختمانی و مبانی نظری مرمت و قوانین و تشکیلات مرمت اشاره كرد .
در اهميت دوره کارشناسي مرمت آثار تاريخي برای کشور بايد گفت: وجود میلیون ها شی و اثر تاریخی در موزه ها و مجموعه ها و تزئینات وابسته به معماری - در هزاران بنای ثبت شده در فهرست آثار ملی- به علاوه کاوش های باستان شناسی نیاز به حضور متخصص فنی مرمت برای انجام اقدامات فنی در راستای حفاظت از این آثار را بیش از پیش ضروری گردانیده است. فارغ التحصيلان اين مقطع مي توانند در مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهها و کارگاههای مختلف حفاظت و مرمت مانند کتابخانهها، موزهها و سازمانهای میراث فرهنگی و کاوش های باستاشناسی موجود در سراسر کشور فعالیت کنند و با دانش نظري و کارآيي عملي نیازهای کشور را در امر شناسایی، حفاظت، مرمت و نگهداري و ميراث فرهنگی را برطرف نمايند و در جهت استقلال و رشد فرهنگي و اقتصادي كشور موثر باشند .


آشنایی با رشته مرمت دانشگاه هنر اسلامی تبریز
   رشته آموزشی- پژوهشی مرمت آثار تاریخی از
دانشکده حفاظت آثار فرهنگی دانشگاه هنر اسلامی تبریز با هدف تربيت کارشناسان و متخصصين متعهد و آشنا به شيوه هاي پيشرفته مطالعه، مرمت و حفاظت از آثار و تزئینات معماری کشور در کنار دیگر مراکز آموزشی اقدام به راه اندازی دوره کارشناسي مرمت آثار تاریخی در سال 1387 نمود .
این رشته آموزشی دارای امکاناتی از قبیل :
كتابخانه تخصصي مرمت زیر مجموعه کتابخانه مرکزی دانشگاه .
آزمایشگاه شيمي عمومی .
آزمایشگاه شیمی تجزیه .
آزمايشگاه و کارگاه مرمت فلز و متالوگرافي .
کارگاه شناخت مواد و مصالح ساختمانی و تزئینات معماری .
•‌كارگاه مرمت نقاشي سه پایه ای .
کارگاه مرمت كاغذ، پارچه و عکس .
کارگاه مرمت چرم، عاج و استخوان .
کارگاه سفال، شيشه و سنگ .
کارگاه مرمت چوب .
آتلیه عکاسی و طراحی
است، همچنین در ارتباط با رشته ها و دانشکده های دیگر دانشگاه هنر اسلامی تبریز از امکانات موجود در دانشگاه استفاده می نماید. به علاوه در روند رشد رشته حفاظت و مرمت ارتباطات علمی با دیگر زمینه  های میراث فرهنگی تلاش های مرتبط با احداث رشته های جدید و مرتبط در جریان است .

 

تبریز - خیابان آزادی - میدان حکیم نظامی - دانشگاه هنر اسلامی تبریز-دانشکده حفاظت آثار فرهنگی

کد پستی : 5164736931   تلفن : 35297140-041   دورنگار :35419968-041

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه هنر اسلامی تبریز می باشد.